
Louskáček - stručná historie. Ačkoli je celosvětově oblíbený, jeho původ najdeme v německém Krušnohoří. Dnes je Německo hlavním výrobcem louskáčka a vyváží ho do celého světa. Např. ve Spojených státech se proslavil až v 50. letech. Od té doby nastoupil louskáček celosvětový úspěch jako vánoční dekorace.
Německý spisovatel Ernst Theodor Amadeus Hoffmann napsal v roce 1816 povídku Louskáček a myší král. Francouz Alexander Dumas použil povídku pro svůj vlastní příběh. Tento příběh použil znovu skladatel Čajkovskij jako předlohu pro svůj slavný balet Louskáček z roku 1892, který dnes patří ke klasickým dílům hraným o Vánocích.
Jacob Grimm, starší z obou bratrů, píše ve svém pojednání o německé mytologii o významu louskáčka. Dřevěný louskáček byl vyřezáván jako ochránce díky své síle a moci. Hrozivě vypadající louskáček měl symbolizovat štěstí. Tím, že klapal zuby, měl chránit domov před zlými duchy.
Tradiční podobu louskáčka vysoustruhoval tesař Friedrich Wilhelm Füchtner roku 1870. Proto je nazýván otcem louskáčka. Firma Füchtner působí v Seiffenu již po osm generací. https://www.fuechtnerwerkstatt.de/
V Krušných horách, na hranicích Německa a České republiky, žilo mnoho lidí z hornictví. Jeho ústup je donutil najít si náhradní zdroj příjmu. A tak za dlouhých zimních nocí vyřezávali nejrůznější dřevěné ozdoby: svícny, vánoční pyramidy nebo dýmající panáčky (Räuchermänner). Kolem roku 1700 vyráběli louskáčka také rakouští, italští a švýcarští řezbáři.
Ačkoli na vánočních trzích najdeme spoustu louskáčků za poměrně slušnou cenu, nejde o originály. Pravý louskáček je vyráběn ve 130 krocích. Každá figurka se skládá z 60 částí, které jsou vyřezávány ze smrkového a bukového dřeva, vousy a vlasy jsou z králičí srsti. Louskáček je ručně malovaný. Originál z Krušných hor stojí minimálně 70 euro.
Louskáček v literatuře:
E.T.A. Hoffmann: Louskáček a myší král (1816)
Louskáček v hudbě:
Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček (1892) https://www.youtube.com/watch?v=xtLoaMfinbU